Repromeda přispívá k nejnovějším poznatkům v oblasti asistované reprodukce a genetického testování. Jsme hrdí na to, že naši odborníci – ředitelka kliniky MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitel genetické laboratoře Mgr. David Kubíček, Ph.D., a ředitel pro výzkum a vývoj Mgr. Miroslav Horňák, Ph.D., jsou spoluautory příspěvku předneseného na konferenci asistované reprodukce v Indian Wells, Kalifornie, v roce 2024.

Mozaicismus, detekovaný prostřednictvím preimplantačního genetického testování (PGT-A), je téma, které přitahuje stále větší pozornost díky svému vlivu na implantaci a vývoj těhotenství. Tento fenomén zahrnuje přítomnost jak euploidních, tak aneuploidních buněk v embryu a může ovlivnit výsledky těhotenství, což z něj činí důležitý aspekt asistované reprodukce. Zatímco některá embrya s detekovaných mozaicismem mohou vést ke zdravému těhotenství, jiná mohou přinášet komplikace. Naše spolupráce na této studii přináší nové vhledy do klinického managementu embryí s mozaicismem a jejich možného přetrvávání během těhotenství, včetně případného vlivu na vývoj plodu. Tento výzkum může významně přispět k rozhodovacímu procesu při léčbě neplodnosti a dalšímu vývoji standardů pro preimplantační a prenatální testování.
Data z mezinárodního registru, do kterého přispívá i Repromeda, pomohla vytvořit podklady pro doporučení týkající se sledování těhotenství po transferu mozaických embryí. Publikace zmiňuje, že kombinace 24-chromozomového NIPT testu a amniocentézy pomocí mikroarray představuje efektivní strategii pro zajištění bezpečnosti těhotenství po přenosu mozaikového embrya.
Comments